Naše klientka vstupovala v roce 2022 do jihočeské porodnice s očekáváním, že bude respektována a v rukou odborníků. Co zažila, by ale neměla zažít žádná žena. Když porodní asistentky zavolaly primáře, zda kvůli nepostupujícímu porodu a odhadu velké porodní váhy dítěte (na kterou upozorňovala opakovaně také naše klientka) není lepší provést císařský řez, odpověděl primář, “Nebudu řezat do mladý holky”. Později jí ale vyčítali, že si císařský řez sama dostatečně nevyžádala, a tím se snažili přenést odpovědnost za svoje rozhodnutí na ni.

Během porodu jí bez vysvětlení tlačili na břicho, což je invazivní a bolestivý zásah, který má vážná zdravotní rizika. Následně došlo k manuální lýze placenty (ruční vybavení placenty) bez anestezie. Tento postup i podle nezávislého odborníka nemá v moderní medicíně místo. Standardním postupem je provést tento zákrok v lokální nebo dokonce celkové anestezii. Bez umrtvení klientce taktéž přes hodinu zašívali poporodní poranění, a přitom jí sdělovali poznámky, které ji hluboce ranily, například „Máte ji jak trhací kalendář.“ Provedení těchto bolestivých zákroků bez umrtvení bylo odůvodněno tak, že došel Entonox a žádná další varianta anestezie klientce nebyla navržena.

Naše klientka dnes trpí fyzickými i psychickými následky jako je prolaps pochvy, pokles dělohy a trauma, které jí vzalo nejen zdraví, ale i touhu mít další děti. Ostatně vzhledem k fyzickému stavu jí to ani lékaři nedoporučují.

Bolestivé zákroky bez umrtvení jsou mezinárodními orgány vnímány jako ponižující zacházení

Naše klientka nechtěla pochybení lékaře nechat bez odezvy a podala nemocnici odůvodněnou stížnost. Místo uznání pochybení a omluvy se setkala s nepochopením a sekundární viktimizací. Proto se obrátila na Ligu lidských práv, aby ji zastoupila v řízení o stížnosti proti nemocnici u krajského úřadu.

Žena ve stížnosti argumentovala primárně tím, že nebyla dostatečně informována o průběhu porodu, tak jak požaduje zákon. Byla jí podána medikace, aniž by o tom byla předem informována, natož s tím udělila souhlas. Až později se dozvěděla, že kombinace léků měly za následek zpomalení postupu porodu. I přes dotazy a námitky jí nebylo vysvětleno, z jakého důvodu jí je tlačeno během porodu na břicho. Nejenom, že nebyla předem informována, že jí budou provedeny velmi bolestivé zákroky, ale ani ji nebyla nabídnuta žádná alternativa chybějícího anestetika v podobě Entonoxu.

Pacient má v první řadě podle zákona nárok na poskytování zdravotních služeb na náležité odborné úrovni. K tomu v případě naší klientky zjevně nedošlo. Zároveň může být pacientovi/pacientce poskytnuta tato zdravotní služba pouze s jeho svobodným a informovaným souhlasem.

Poskytovatel je “povinen zajistit, aby byl pacient srozumitelným způsobem v dostatečném rozsahu informován o svém zdravotním stavu a o navrženém individuálním léčebném postupu a všech jeho změnách.” Také musí pacientovi “umožnit klást doplňující otázky vztahující se k jeho zdravotnímu stavu a navrhovaným zdravotním službám.” Ani k tomuto v případě naší klientky nedošlo.

Vyhodnocení stížnosti krajským úřadem bylo nedostatečné. Ten totiž pouze zprostředkoval závěry nezávislého odborníka a sám se s argumenty naší klientky nevypořádal. V konečném důsledku tak o stížnosti klientky rozhodl pouze nezávislý odborník. Nadto se krajský úřad odmítl zabývat jedním ze stěžejních důkazů, a to audio nahrávkou ze schůzky klientky s nemocnicí. Všechna tato pochybení potvrdil i ombudsman, na kterého se naše klientka následně obrátila.

Stížnost České lékařské komoře

Kromě stížnosti na nemocnici se klientka rozhodla podat i stížnost České lékařské komoře na postup lékaře, který vedl porod. Porodník totiž nejen, že postupoval v rozporu se standardními postupy moderní medicíny, ale k tomu se choval ke klientce velmi nevhodně a neeticky.

Klientka však nemá vyhráno ani v řízení u České lékařské komory. V čele posudkové komise, která má její stížnost řešit, totiž stojí zaměstnanec právě té nemocnice, kde porod proběhl. Její námitku podjatosti neshledala revizní komise komory jako důvodnou. Podle ní není zaměstnanec stejné nemocnice podjatý, když pracuje na jiném oddělení a může tedy stát v čele komise, která rozhoduje o jeho kolegovi. Naše klientka se dále potýká s nepřiměřenou délkou řízení, nedostatečným informováním o průběhu řízení a nemožností nahlížet do spisu. To vše je částečně zapříčiněno nedostatečnou procesní úpravou disciplinárního řízení v zákoně o České lékařské komoře. To nechává poměrně široké pole působnosti stavovskému předpisu.

Jsme Liga lidských práv a ani po všech předchozích právních krocích se nevzdáváme. Připravujeme pro naši klientku žalobu, kterou chceme dosáhnout toho, aby nemocnice přijala odpovědnost a naše klientka konečně dosáhla spravedlnosti. Potřebujeme vaši pomoc na náklady právního zastoupení, které by jinak nemohla sama financovat. Přitom její případ je důležitý nejen pro ni, ale pro všechny rodící ženy, které by se měly v průběhu porodu cítit bezpečně a dostávat zdravotní péči na náležité odborné úrovni.

“Všichni mi říkají, že se nic hrozného nestalo. Chci to dotáhnout do konce, ale jsem už velmi vyčerpaná.”

Vaše podpora je klíčová – díky ní můžeme stát po boku těch, kteří to sami nezvládnou. Pomozte nám zajistit, aby práva naší klientky nebyla dále opomíjena, a přidejte se k boji za bezpečné porodnictví, které respektuje důstojnost a zdraví žen. Mnoho případů porodnického násilí se před soud nedostane, přitom výsledkem soudního řízení může být nejen samotné odškodnění pro rodičku, ale taktéž může rozsudek přimět nemocnici změnit svou praxi.

Tento strategický případ můžete podpořit příspěvkem na portálu Darujme.cz.

Chceme, aby byla respektována práva rodiček, aby jim byla poskytována evidence-based péče na vysoké úrovni, a aby měly možnost volby dle informovaného souhlasu.

Chceme spravedlnost pro naši klientku a tím také pro všechny další ženy!

Bližší informace pro média poskytne Jana Řepová: jana.repova@llp.cz 

Podniknuté kroky v případu:

  • 2. 1. 2022 porod
  • 13. 2. 2022 podána stížnost nemocnici
  • 14. 11. 2022 schůzka s nemocnicí
  • 3. 1. 2023 podána stížnost ČLK
  • 10. 2. 2023 stížnost KÚ
  • 26. 4. 2023 přerušení šetření o stížnosti k ČLK
  • 4. 10. 2023 rozhodnutí KÚ
  • 21. 12. 2023 podnět ombudsmanovi
  • duben 2024 obnova šetření ČLK
  • 18. 8. 2024 stížnost pro podjatost předsedy komise ČLK
  • 4. 9. 2024 zamítnutí stížnosti pro podjatost
  • 8. 10. 2024 zpráva ombudsmana o šetření
  • 13. 11. 2024 zasedání čestné rady OS ČLK

O dalších krocích vás budeme informovat.

Děkujeme vám – jste součástí změny, kterou tato země potřebuje. Podpořit tento případ můžete na portálu Darujme.cz!

porodnické násilí