Svoboda a pluralita médií v Evropě je v ohrožení, varuje nová Zpráva o svobodě médií 2025, kterou vydala síť Liberties ve spolupráci s 43 organizacemi z 21 zemí EU, včetně Ligy lidských práv. Zpráva upozorňuje na nárůst násilí vůči novinářům, zastrašování, netransparentní vlastnictví médií i nedostatečný přístup k informacím.

Nezávislá a pluralitní média jsou základním článkem fungující demokracie. Liberties propojuje nevládní organizace napříč Evropou, aby svobodu médií bránily společně,“ komentuje právnička Ligy lidských práv Viktória Alžběta Sutórisová.

Česká republika: rizika netransparentnosti a regulace

Ačkoli se ČR v některých oblastech drží nad vodou, chybí jí jasná a účinná pravidla. „Média napříč Evropou jsou pod tlakem. Česká republika potřebuje jasná pravidla, která zvýší transparentnost vlastnictví médií a zajistí účinnou regulaci online prostoru,“ doplňuje Sutórisová.

Zpráva rovněž varuje, že členské státy nejsou připravené – nebo ochotné – plně a účinně uplatnit nová pravidla podle Evropského aktu o svobodě sdělovacích prostředků (EMFA), který vstoupí v platnost v srpnu 2025.

Co zjistila zpráva?

  • Napadání novinářů: Policie zasahovala proti novinářům při demonstracích ve Francii, Německu, Řecku, Maďarsku či Španělsku. Ženy novinářky čelí nepřiměřenému množství útoků, včetně online šikany.

  • Zneužívání veřejných médií a dotací: Vlády v některých zemích (např. Maďarsko, Slovensko, Bulharsko) ovládají veřejnoprávní média a přidělují veřejné peníze pouze loajálním médiím.

  • SLAPP žaloby: Novináři čelí strategickým žalobám proti veřejné účasti. V jedné kauze na Slovensku figuroval jako žalobce sám premiér.

  • Nedostatek transparentnosti: V mnoha státech chybí veřejně přístupné databáze vlastnictví médií, jak požaduje EMFA.

Svobodná média dnes potřebují přeshraniční podporu víc než kdy dřív. Organizace Liberties propojuje mimovládní organizace z celé Evropy a pomáhá jim dostat svůj hlas až do Bruselu,“ uzavírá Sutórisová.

📄 Celou zprávu najdete zde: Liberties Media Freedom Report 2025