Liga lidských práv uspořádala 14. 11. 2023 u příležitosti ukončení projektu podpořeného z Norských fondů: Vypořádejme se s porodnickým násilím tiskovou konferenci, na které zhodnotila podstatné aspekty projektu, jeho výzvy a výsledky.
Panelu se zúčastnila právnička, statutární zástupkyně Ligy lidských práv a koordinátorka projektu Anna Štefanidesová, lidskoprávní aktivistka, koordinátorka Centra pro oběti nedobrovolné sterilizace a oběť nedobrovolné sterilizace Elena Gorolová, právnička LLP Jana Řepová a Gwendolyn Albert, nezávislá lidskoprávní aktivistka, členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
Projekt byl spuštěn v říjnu 2021 a bude ukončen ke konci listopadu 2023. V rámci projektu vznikla Centra pro oběti porodnického násilí a nedobrovolné sterilizace. Tato zdánlivě různá témata jsme spojili v jednom projektu, protože protiprávní sterilizace považujeme za nejzávažnější projevy porodnického násilí na území České republiky. Porodnické násilí jako odborný pojem začíná být čím dál častěji předmětem diskuze. Objevilo se v minulých dvou letech i na odborných konferencích v oborech lékařství a porodní asistence.
“Vážíme si také závazku vlády České republiky, díky které je lepší porodní péče součástí Strategie vlády pro rovnost žen a mužů 2020-2030, a v této strategii je také zmíněn problém porodnického násilí”, uvedla Anna Štefanidesová
V oblasti porodnictví jsme vzdělávali zdravotníky, lékaře, porodní asistentky a studenty a studentky daných oborů ve 3 tématech: Komunikace pod vedením psychoterapeutky Kateřiny Hájkové Klíčové, tématu Evidence-based péče se ujala biostatistička Markéta Pavlíková a právničky z Ligy lidských práv školily obor Právo. Proškolily jsme více než 250 lidí. Vznikla také vzdělávací videa ve stejných tématech, která najdete na YouTube Ligy lidských práv. Odkaz na vzdělávací videa najdete zde.
Zorganizovali jsme 2 letní školy pro studenty a studentky práv a medicíny, které se věnovaly reprodukčním právům. Mezi hosty byli například senátoři Václav Láska a Ondřej Šimetka, režisérka Maia Martiniak nebo prezidentka Unie porodních asistentek Magdaléna Ezrová. Do této chvíle jsme pomohli také více než 10 klientkám, které nebyly spokojeny s péčí poskytnutou v souvislosti s těhotenstvím, porodem nebo šestinedělí. Nejčastěji nebyl dodržen informovaný souhlas, například u epiziotomie nebo podání medikace, stále dochází k neopodstatněné separaci novorozenců od matky nebo není ženám umožněna jiná poloha při porodu než poloha na zádech.
“Letos ÚZIS zveřejnil po letech soudů vybraná data až na poskytovatele péče, např. na epiziotomiích (nástřihy hráze) je vidět, že v některých zařízeních jde o rutinní zásahy (až 60% žen), zatímco jinde v souladu s doporučením WHO mají do 10% nástřihů hráze,” uvedla Anna Štefanidesová.
Situace v českém porodnictví se nicméně stále zlepšuje, v některých porodnicích samozřejmě více než v jiných, a ukazují to i níže uvedené statistiky. Je ale potřeba brát v potaz i potřeby žen a reagovat na ně, nebagatelizovat dopady porodnického násilí, které dopadají na psychiku ženy i její rodiny. Ženy se na nás mohou i nadále obracet v případě porušení jejich práv v období těhotenství, při porodu či šestinedělí.
Níže uvedené statistiky se týkají odškodnění protiprávních sterilizací:
Aktuální čísla z MZDR:
K pátku 10. 11. 2023 1519 žádostí. Z toho bylo 785 žádostí vyřízeno, 500 žádostem bylo vyhověno, ve 107 případech řízení zastaveno a 178 žádostí bylo zamítnuto.
Analýza anonymizovaných 388 rozhodnutí – k dispozici díky Gwendolyn Albert a Romea.cz:
Celkem 388
Přiznáno 271
Zamítnuto 117
Zamítnuto
Bez dokumentace 52
S dokumentací 65
Pouze 2 žádosti byly úspěšné s jiným důkazem (dokumentace neexistovala), jednou potvrzení o sociální dávce za sterilizaci a jednou závěrečná zpráva ombudsmana.
Ze 388 žádostí se 198 týká zákroku sterilizace, který byl proveden až po roce 1989.
Nejrychlejší rozhodnutí: 18 dní, nejpomalejší: 316 (z analýzy). Liga lidských práv má jednu nerozhodnutou žádost z konce července 2022.
Čísla k žádostem vyřizovaných Ligou lidských práv:
Pomohli jsme 100 ženám. V některých případech také s podáním rozkladu, druhé žádosti nebo podnětu ombudsmanovi.
Z 97 žádostí přiznáno 52x, zamítnuto 16x, zastaveno 2x, nerozhodnutých žádostí zbývá 29.
Z 97 žádostí rozhodnuto 70. Úspěšnost 74%.
Počet žádostí významně předčil všechna očekávání (k 10. 11. 2023 je evidováno přes 1500 žádostí). “Je tedy zjevné, že ministerstvo mělo být více personálně posíleno a nedostatek zaměstnanců se projevuje na délce řízení. Považujeme za politováníhodné, že ministerstvo nedostalo více podpory na personální zabezpečení agendy odškodnění obětí protiprávních sterilizací,” uvedla právnička LLP Jana Řepová
Ženy mají v mnoha případech ztíženou situaci, protože jejich zdravotnická dokumentace byla skartovaná. Ministerstvo má stále problém přijmout jiný důkaz než zdravotnickou dokumentaci. Zejména neuznává svědecké výpovědi. “Máme za to, že ministerstvo by mělo brát v potaz i nepřímá svědectví (tedy takové svědky, kteří nebyli přímo přítomni samotné sterilizaci). V řízeních, která se týkají sexuálního a domácího násilí, jsou nepřímá svědectví běžně uznávána a výpovědi svědků, kteří nebyli přímo přítomni protiprávnímu aktu, mohou společně s dalšími důkazy přispět k rozhodnutí o vině a trestu,” uvedla dále Řepová. Ve dvou řízeních sice došlo na jaře letošního roku k ústním projednání a pozvání nepřímých svědků, ale obě tyto žádosti byly zamítnuty. V dalších případech svědky už Ministerstvo zdravotnictví nepředvolává.
Kromě žádostí o odškodnění a rozkladů, jsme taktéž podali několik podnětů veřejnému ochránci práv, dále jsme podávali stížnosti nemocnicím a ke krajským úřadům, které se týkaly nezákonných skartací zdravotnické dokumentace. I v této věci jsme podávali podnět ombudsmanovi. Krajský úřad Moravskoslezského kraje dospěl k závěru, že Městská nemocnice Ostrava pochybila, když skartovala zdravotnickou dokumentaci po 10 letech místo po 40 letech, jak stanoví právní předpisy. Na základě tohoto rozhodnutí nemocnice loni upravila svůj skartační řád.
Dále jsme podávali správní žaloby, kde ještě stále čekáme na rozhodnutí. Můžeme nicméně říct, že do této chvíle se zatím soudy vždy postavily na stranu žen, když dospěly k závěru, že se ministerstvo v řízení o žádostech o odškodnění dopustilo procesních pochybení.
V poslední době se Eleně Gorolové ozvalo několik žen, které byly sterilizované po roce 2012, na které se odškodňovací zákon nevztahuje. Zde jsme zatím podali jednu stížnost, kde byla žena sterilizovaná proti své vůli v roce 2018. Ženy, které byly nedobrovolně sterilizovány po roce 2012, se mohou obrátit na Elenu Gorolovou nebo přímo Ligu lidských práv.
Navzdory všem výše uvedeným komplikacím, vzkázala Gwendolyn Albert všem, kteří byli sterilizováni proti své vůli: “Přihlaste se do tohoto procesu, jedině tak můžeme mít pro historii záznam o tom, co se vám stalo. Nenechte se však naklonit lidem, kteří tvrdí, že když jim zaplatíte, mohou vám zaručit, že vaše žádost bude úspěšná. Nikdo, kdo je etický, vám takový slib nedá. Ráda bych také zopakovala, že řízení končí 31. prosince 2024 a poté již nebude možnost žádost o odškodnění podat.” K sepsání žádostí mohou ženy využít například pomoci IQ Roma Servis, popřípadě se mohou obrátit na Českou advokátní komoru s žádostí o bezplatné právní zastoupení z důvodu nemajetnosti.
Liga lidských práv bude i po skončení tohoto projektu pokračovat v sepisování rozkladů a správních žalob, nebude už ale pomáhat se sepisováním žádostí o odškodnění.
Více informací poskytne garantka projektu s koordinátorkou Centra pro oběti nedobrovolné sterilizace:
Anna Štefanidesová, právnička Ligy lidských práv, garantka projektu
E-mail.: anna.stefanidesova@llp.cz , Tel.: +420 739 922 878
Elena Gorolová, koordinátorka Centra pro oběti nedobrovolné sterilizace
Tel.: +420 775 761 194