Až do konce února mohou žáci amerických a českých škol natáčet soutěžní spoty týkající se tolerance a diskriminace ve školním kolektivu. Autory nejlepších snímků vybere porota, v níž usedne bývalá tisková mluvčí a poradkyně ministra pro lidská práva Lejla Abbasová, herec Jiří Mádl a americký filmový producent Chuck Beatty. Hlavní cenou soutěže Zaostřeno na toleranci jsou chytré telefony pro každého člena vítězného týmu.
Soutěž na téma Tolerance a rozmanitost v naší škole/třídě vyhlásila právnička Ligy lidských práv Iva Pikalová ve spolupráci s organizací Bridges for a Just Community. Cílem soutěže je kromě propagace tolerance na školách v České republice a Spojených státech amerických také podpora tvůrčího myšlení dětí a jejich vyjádření k aktuálním otázkám ve společnosti.
„Rozdílnost dětí ve školách a jejich tolerance k ní je v současné době diskutovaným tématem českého školství. Jak ale vnímají tuto rozdílnost sami školáci, dosud nikdo nezohledňoval. Diskuze na toto téma je velmi potřebná,“ říká Pikalová.
Tolerance očima kamery

Týmy žáků mohou pod vedením svého učitele natočit maximálně pětiminutové video o tom, jak vnímají rozdílnost ve svém kolektivu a jak si představují toleranci ke spolužákům, kteří jsou odlišní ať už v barvě pleti, názorech, víře, vzhledu, nadanosti, rozměrech postavynebo kvůli svému handicapu.
„Tolerance je především snaha o porozumění svému okolí a tím pádem i sebe sama. Je to proces, který často bolí, a to všechny zainteresované strany. Proto je někdy tak úlevné tento nelehký úkol vzdát,“ uvedla Lejla Abbasová. „Myslím si, že tolerance musí být hýčkána, podporována a šlechtěna. Jinak zvítězí agresivita a nenávist,“ dodala porotkyně důvod, proč se rozhodla soutěž podpořit.
Vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční na začátku dubna 2012 v Americkém centru v Praze. Pro vítěze soutěže je připravena odměna v podobě chytrého telefonu. Druhý vítězný tým si převezme mp3 přehrávače a žáci, kteří skončí na třetím místě, získají zábavnou deskovou hru Go.
Bližší informace poskytne:
Iva Pikalová, právnička Ligy lidských práv, email: ipikalova@llp.cz, tel.: 607 670 463
Další informace o soutěži najdete zde.

diskriminace, postižení, školství, učitel, žáci