V úterý 9.října v 9.15 v budově Vrchního soudu v Praze, jednací síni č. 7, proběhne veřejné jednání ve věci odvolání v případu rasisticky motivovaného napadení Róma Marka Poláka.
Marek Polák, tehdy osmnáctiletý student obchodní akademie, byl na podzim roku 2002 v Praze na Palmovce napaden skupinou čtyř násilníků. V důsledku kopanců těžkou obuví, ran pěstí a trhání vazem utrpěl řadu poranění na těle, tržnou ránu na hlavě a otřes mozku, což vedlo k dlouhodobým bolestem a potížím. Za toto jednání byli všichni čtyři útočníci odsouzeni v roce 2003 Obvodním soude pro Prahu 8 k podmíněným trestům odnětí svobody.

Pan Marek Polák prostřednictvím svého právního zástupce se také na útočnících domáhal omluvy a spravedlivého zadostiučiněné pomocí žaloby na ochranu osobnosti u občanskoprávního soudu. Městský soud v Praze žalobě vyhověl a nařídil žalovaným Jakubu Melničákovi, Robertu Boušemu, Filipu Kousalovi a Tomáši Ovsennému se žalobci omluvit a zaplatit každý náhradu nemajetkové újmy ve výši 25.000 Kč. Tři ze žalovaných (kromě Jakuba Melničáka) se proti rozsudku řádně odvolali. O tomto odvolání bude nyní rozhodovat Vrchní soud v Praze.

Bližší informace:
Mgr. David Strupek
advokát
tel. 224494526
email: strupek@ur.cer.cz

omluva, rasismus, soud, svoboda