Okresní soud v Kroměříži dnes zprostil obžaloby matku, která byla trestně stíhána za neočkování dvou svých dětí a také za to, že odmítla do bytu vpustit pracovnice sociálního odboru. Soud akceptoval argumentaci Ligy lidských práv, že není-li neočkování přestupkem, nemůže být ani trestným činem.

„Jedná se o vítězství zdravého rozumu“, komentoval rozhodnutí soudu předseda Ligy lidských práv David Zahumenský, který ženu před soudem zastupoval. Podle výroku Nejvyššího správního soudu z léta 2010 není možné rodiče, kteří své děti neočkují v souladu s očkovacím kalendářem, sankcionovat za spáchání přestupku. O to jasnější by mělo být, že neočkováním rodiče nemohu spáchat trestný čin. Žena bude nyní žádat po státu odškodnění za neoprávněné trestní stíhání.

Represivní přístup k očkování má v České republice bohužel dlouhou tradici. Tento případ však jasně ukazuje, že zákazy a příkazy bychom měli v demokratické společnosti šetřit, vždy totiž hrozí jejich zneužití. Ministerstvo zdravotnictví, které právě připravuje novelu zákona o očkování by mělo pečlivě zvážit, zda bude pokračovat v tradiční cestě represí a sankcí nebo se zachová jako vyspělý demokratický úřad a ponechá rodičům svobodnou volbu, jako je tomu v sousedních zemích.

Bližší informace poskytne

David Zahumenský, právník a předseda Ligy lidských práv, tel. 608 719 535

 

TZ Ligy k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu zde.

Analýza Ligy, která přehledným způsobem ukazuje, jak se k očkování dětí staví země západní Evropy zde.

děti, očkování, soud, zdravotnictví