Rádi bychom vás upozornili na jednání odvolacího soudu v případu manželů Ľubových, který dlouhodobě sledujeme pro možný případ zneužití trestného činu pomluvy.

Pár v roce 2007 poukázal na možné fyzické týrání dětí v dětském domově v Novém Jičíně, nakonec ale čelil obvinění z pomluvy jeho ředitele. Okresní soud nejprve manžele skutečně odsoudil k pětiměsíční podmínce, odvolací soud ale našel v rozsudku vážné chyby a případ vrátil. V červenci 2012 vyhlásil okresní soud osvobozující rozsudek, státní zástupce a poškozený se ale odvolali.

 

úterý 22. 1. 2013 v 8:00 – Krajský soud v Ostravě, budova A, 3. poschodí, č. dveří 309

Bližší informace k případu poskytne Zuzana Candigliota, právnička Ligy lidských práv, e-mail: zcandigliota@llp.cz, tel.: 777 893 871

 

Příběh manželů Ľubových je nominovaný do projektu Hrdinou může být každý, jehož cílem je najít v Česku 101 příběhů lidí, kteří se dokázali postavit bezpráví. Více informací najdete zde – http://www.hrdinou.cz/101-hrdinu/manzele-lubovi-26

Podle Ligy lidských práv by pomluva neměla být vůbec trestným činem – její trestání je snadno zneužitelné k zastrašování kritiků či oznamovatelů nekalých praktik. Každý má samozřejmě právo bránit svou čest v případě křivého nařčení – oběť má v tomto případě k dispozici žalobu na ochranu osobnosti.

dětský domov, pomluva, soud, trestný čin