Liga lidských práv si Vás dovoluje upozornit na další soudní jednání v případech, které sledujeme pro možné zneužití verbálních trestných činů proti nepohodlným lidem. Manželé Ľubovi byli obviněni z pomluvy za to, že upozornili na možné týrání dětí v dětském domově, Ladislav Flekal zase za údajné křivé obvinění policistů.

Případ Ladislava Flekala – v úterý 10. dubna 2012 v 8:30 hodin v budově Okresního soudu v Písku, Velké náměstí 121, v místnosti č. 401, 3. patro.

O případu pana Flekala, proti kterému bylo patrně zneužito trestní řízení za to, že si stěžoval na policisty, jsme již informovali například zde. Při dalším jednání soudu bude promítán záznam z policejní stanice. Tentýž záznam ale panu Flekalovi na jeho žádost policie vydala poškozený tak, že jej nebylo možné spustit. Je proto otázkou, zda soudu bude vydán kvalitní záznam, který by měl prokázat, jak se policisté k panu Flekalovi chovali – sebrali mu neoprávněně a proti jeho vůli telefon, nechali ho ležet na zemi bez pomoci apod.

 

Případ manželů Ľubových – v úterý 17. dubna od 8:30 hodin a ve středu 18. dubna od 8:30 hodin, v budově Okresního soudu v Novém Jičíně, Tyršova 3, v místnosti č. 38, 2. patro.

O případu manželů Ľubových Liga v minulosti opakovaně informovala. V letech 2007 a 2008 pár upozornil na možné fyzické týrání dětí v Dětském domově v Novém Jičíně, za něž by mohl být odpovědný tamní zástupce ředitelky Michal Pokorný. Ten ale s těmito tvrzeními nesouhlasil a na oba manžele podal trestní oznámení pro pomluvu. To nakonec vyústilo až v trestní řízení před soudem.

Manželé byli nakonec skutečně Okresním soudem v Novém Jičíně odsouzeni, ale odvolací soud našel v rozsudku vážné chyby a věc vrátil okresnímu soudu zpět. Nekonečná kauza údajné pomluvy tak pokračuje dál.

Krajský soud nyní požaduje dovyslechnutí dalších svědků: etopeda diagnostického ústavu, kterému se údajně týraný chlapec svěřil s fyzickým násilím ze strany pracovníka dětského domova, dříve pokousaného chlapce či sourozence bitého chlapce, který o fyzickém týrání svého bratra také věděl.

 

Bližší informace poskytne:

Zuzana Candigliota, právnička Ligy lidských práv, e-mail: zcandigliota@llp.cz, tel.: 777 893 871

Kontakt na obžalované:

Ladislav Flekal, tel.: 774 244 370

Miroslav Ľuba, tel.: 725 713 400

děti, policie, pomluva, soud, trestní řízení, týrání