Nedávné rozhodnutí Ústavního soudu, díky kterému musí úřady v případě rodičů odmítajících vakcinaci svých dětí vzít v potaz náboženské přesvědčení a další ústavou zaručená práva, se stalo hlavním tématem pořadu „Zaostřeno na lidská práva”. Ve vysílání Českého rozhlasu 6 komentovala rozsudek soudu a jeho možný dopad právnička Ligy Zuzana Candigliota.
Stručný rozhovor doplněný komentářem redaktorky Jarmily Balážové shrnul nejdůležitější fakta problematiky (ne)očkování. Ve dvaceti minutách pořadu se posluchač může seznámit také s osobními zkušenostmi Petra Sedláčka ze sdružení Rozalio, které prosazuje svobodu volby v očkování. Pan Sedláček vakcinaci svých potomků neodmítá z ideologických důvodů, ale z obav o jejich zdraví v případě zbytečného či příliš časného očkování.
V závěru vysílání Candigliota vysvětlila výsledky rozhodnutí soudu z právního hlediska. „Rozhodnutí Ústavního soudu opatrně zavádí změny v chápání výjimek z očkování. Donedávna úřady pokutovaly rodiče bez ohledu na jejich důvody k neočkování,“ zhodnotila nález Ústavního soudu Zuzana Candigliota.

Poslechněte si pořad „Zaostřeno na lidská práva”.
Tisková zpráva k výnosu Ústavního soudu.
Liga lidských práv již dříve zpracovala analýzu očkování v evropských zemích, která je volně k dispozici zde.

náboženské přesvědčení, očkování, zaostřeno na lidská práva