Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) neplní svou základní funkci, tedy vyšetřování policejního násilí a špatného zacházení. Naopak z řady případů vyplývají nezákonné postupy GIBS vůči policistům nebo i vlastním příslušníkům. Petice za odvolání ředitele GIBS Ivana Bílka iniciovaná Ligou lidských práv požaduje po předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi, aby z tohoto stavu vyvodil důsledky a Ivana Bílka odvolal z postu ředitele GIBS.

GIBS má za poslední roky na svém kontě tolik prokázaného bezpráví, chyb a špatně odvedené práce, že by v každé jiné civilizované zemi byla dávno za to vyvozena odpovědnost vedení této instituce. Jen v České republice se zdá, že řediteli GIBS projde naprosto vše.“ říká senátor Václav Láska. Podle Lásky je petice prostředkem, jak upozornit na problém, který se dlouhodobě neřeší, a sám ji podepíše.

Za současný stav nese hlavní odpovědnost předseda vlády Bohuslav Sobotka, který by z pozice nadřízeného měl ředitele GIBS kontrolovat a vyhodnocovat jeho činnost. To ovšem nedělá a svou činnost nadřízeného omezuje pouze na udělování statisícových odměn řediteli GIBS a odmítá veřejnosti sdělit jejich výši a důvod. Přitom již před rokem Liga lidských práv na selhání GIBS upozornila a předsedu vlády na to upozornila dopisem se zaslanou analýzou, na nějž ani nereagoval.

Liga například zastupuje pana Hamerníka, kameramana, kterého policista bezdůvodně a bez varování při natáčení reportáže pro Českou televizi udeřil do hrudníku, přičemž mu způsobil několikačetnou zlomeninu žeber. Když si pan Hamerník stěžoval na GIBS, dostalo se mu odpovědi, že se nejedná o trestný čin a věc byla předána k šetření policii, která ovšem protiprávní jednání svého policisty neshledala. Případ nyní čeká na rozhodnutí Ústavního soudu.

Je zapotřebí, aby se o nastíněných problémech veřejně hovořilo a byl tak veden tlak na užití stávajících odpovědnostních mechanismů. Předseda vlády, jako přímý nadřízený ředitele GIBS, musí vyvodit odpovědnost a zamezit dalšímu zneužívání a nečinnosti GIBS.“ říká právník Ligy lidských práv Jindřich Jílek.

Pro více informací kontaktujte:

Jindřich Jílek, právník Ligy lidských práv, tel.: 777 964 599, e-mail: jjilek@llp.cz

Martin Dutkiewič, PR Ligy lidských práv, tel.: 734 158 280, e-mail: mdutkiewic@llp.cz

Václav Láska, senátor Parlamentu České republiky, advokát, bývalý policista; Kancelář senátora Lásky, asistentka Monika Shaw Salajová, tel.: 776709157, e-mail: monika.salajova@vaclavlaska.cz

Poznámky:

  1. Před nedávnem jsme vydali speciální vydání Extra ligových novin, které se celé věnují férovému vyšetřování a kde najdete podrobný popis případu pana Hamerníka.

  2. Další případ nevyšetřování policejního násilí můžete vidět ve videu o squatterech, kteří si po brutálním zásahu při vyklízení squatu Milada stěžovali na postup policie.

  3. V roce 2014 Liga vydala Stínovou výroční zprávu GIBS a analýzu „Generální inspekce bezpečnostních sborů – utržená ze řetězu právního státu“.