Evropský Akt o digitálních službách (DSA) platí už rok, ale Česká republika stále nemá zákon, který by ho převedl do praxe. Poslanci už dvakrát odložili jeho projednání, a český Koordinátor digitálních služeb (ČTÚ) zatím nefunguje – chybí mu potřebné pravomoci. Výsledkem je, že digitální pravidla platná v celé EU u nás zatím nikdo nekontroluje ani nevymáhá.

Česko je pozadu. Ukázala to i nová monitorovací zpráva

Organizace Liberties se podívala na to, jak jednotlivé státy EU plní povinnosti vyplývající z DSA. Výzkum sledoval šest zemí – Bulharsko, Chorvatsko, Česko, Německo, Itálii a Rumunsko. Za Českou republiku zprávu zpracovala Liga lidských práv, konkrétně naše právnička a statutární zástupkyně Anna Indra Štefanides.

Hlavní zjištění? Česko je ve zpoždění a není schopno vymáhat unijní pravidla.

  • Český zákon o digitální ekonomice stále neprošel Poslaneckou sněmovnou.
  • Český telekomunikační úřad (ČTÚ) není formálně ustanoven jako koordinátor DSA.
  • Neexistuje žádný mechanismus, jak dohlížet na dodržování pravidel online platforem.

Zatímco v jiných zemích už regulace probíhá, Česko stojí na místě. Mezitím se uživatelé na digitálních platformách potýkají s manipulativní reklamou, šířením dezinformací nebo nejasnými pravidly mazání obsahu.

Co s tím? Česko musí urychleně jednat

  • Poslanecká sněmovna musí schválit zákon o digitální ekonomice – jinak nebude možné pravidla DSA vymáhat.
  • ČTÚ musí být ustanoven jako nezávislý koordinátor digitálních služeb a získat pravomoci ke kontrole platforem.
  • Výběr vedení regulátora musí být transparentní a založený na odbornosti, ne politických zájmech.
  • Stát musí zavést jasný dohled nad platformami a zajistit účinné sankce za porušování pravidel.
  • Veřejnost a experti by měli mít možnost sledovat, jak digitální regulace funguje, a aktivně se zapojovat do kontroly.

Bez těchto kroků zůstane digitální prostor v Česku neregulovaný a bez ochrany pro uživatele.

Celou monitorovací zprávu Liberties si můžete přečíst zde.
Více o situaci v ČR najdete v článku na iRozhlas.

Liga lidských práv sleduje vývoj a usiluje o to, aby Česká republika zajistila férová a bezpečná pravidla pro digitální svět.

Bez funkčního dohledu je internet prostorem bez odpovědnosti.