BRNO Unáhlenost, horlivost, neznalost zákona, exces. Tak hodnotí Liga lidských práv chování královopolských úředníků. Ti podali trestní oznámení na rodiče kvůli tomu, že odložili očkování svého v té době ani ne půlročního syna.
Policie se pod dohledem státní zástupkyně začala případem skutečně zabývat. Kojenec dokonce dostal opatrovníka, který měl jeho zájmy hájit. „Neočkování dítěte je přestupek na úseku zdravotnictví, nikoliv trestný čin. Navíc v tomto případě nemohlo dojít dokonce ani ke spáchání přestupku, lhůta k provedení očkování totiž dosud nevypršela. Postup státních orgánů byl tedy přinejmenším unáhlený,“ komentovala případ právnička Ligy Zuzana Candigliota.
Rodiče se rozhodli odložit očkování proti záškrtu, dávivému kašli a dalším nemocem poté, co měl jejich syn narozený loni v únoru na první dávku hexavakcíny špatnou reakci. Nejzazší doba pro podání další dávky připadá až na leden tohoto roku. I přesto podle Ligy už v červenci podali úředníci sociálního odboru trestní oznámení. Vyšetřování bylo ukončeno údajně až na základě intervence Ligy, na kterou se rodiče obrátili.

Článek byl publikován dne 13. 1. 2009 v Lidových novinách – Brno.

děti, očkování, policie, zdravotnictví