Ochránci práv i odborníci ale varují před násilím a neodborností členů soukromých ochranek

Od 1. ledna příštího roku vyklidí policie fotbalové stadióny a o bezpečnost na zápasech se začnou starat samotné kluby.
Ministr vnitra Ivan Langer včera předal jejich funkcionářům manuál, ve kterém jim radí pořídit kamery a zlepšit kontroly u vchodu. Pozdvižení však vyvolalo jeho doporučení, aby na chuligány použili pouta.
“Při analýze současné legislativy jsme vycházeli z toho, že každý občan, který se stane svědkem páchání trestného činu, může dotyčnou osobu zadržet na dobu nezbytně nutnou. Proto se domníváme, že bezpečnostní služba může použít pouta na zadržení pachatele před jeho předáním policii,” vysvětlil včera šéf odboru bezpečnostní politiky ministerstva Martin Linhart.

Hrozí i zdravotní rizika

Dosud pouta patřila do výbavy především policistů, kteří jsou speciálně vyškolení. “Cítím tam nejen právní, ale i zdravotní rizika. Spoutaný člověk může zkolabovat, pokud jsou mu pouta nasazena neodborně. Když má problémy s oběhovým systémem, může dojít k řadě komplikací,” řekl Právu expert na extremismus z Policejní akademie Marián Brzybohatý.
“Vedeme debaty o tom, zda má městská policie měřit rychlost na silnicích, ale pokud jde o základní hodnoty, jako je omezení osobní svobody, standardy se snižují,” reagoval na navýšení pravomocí soukromníků Jiří Kopal z Ligy lidských práv. “Pořadatelé na stadiónu nebo soukromá bezpečnostní služba, to je z hlediska občana to samé. Jejich pracovníci nemají žádné zvláštní pravomoci,” upozornil s tím, že liga často řeší případy lidí, kteří si stěžují na násilné chování členů soukromých ochranek v některých obchodech.
Advokátka Klára Veselá-Samková je zase přesvědčená, že použití pout nelze pořadatelům svěřit bez úpravy zákona. “Představte si, že pořadatelé někoho zmlátí a nasadí mu pouta tak neodborně, že mu přitom zlomí zápěstí. A to je velmi dobře možné. Vždyť víme, jací lidé v bezpečnostních agenturách pracují,” míní advokátka.
V budoucnu by se ale podle ČTK nemělo stát, že na stadiónech budou proti fanouškům zasahovat osoby, které mají kriminální minulost, neboť soukromé bezpečnostní služby na základě novely živnostenského zákona smějí od ledna 2009 přijímat do svých řad pouze bezúhonné a odborně a také zdravotně způsobilé pracovníky.
Podle ministerstva vnitra není třeba kvůli poutání fanoušků na zápasech změna zákona. Jedinou legislativní změnou, kterou chce Langer v souvislosti s problematikou fotbalového násilí prosadit, je zavedení výtržnosti na stadiónu jako nové skutkové podstaty do trestního zákona.

Desetiletý zákaz vstupu na stadión

Odsouzení by v rámci alternativního trestu nesměli až deset let navštěvovat fotbalové zápasy, v časech jejich konání by se hlásili u pracovníků probační a mediační služby.
Fotbalové kluby se připravují na to, že začnou samy rozhodovat o tom, kdo a za jakých podmínek bude vpuštěn na utkání a kdo bude naopak vyveden. Za zajištění klidného průběhu zápasu přitom ponesou odpovědnost, jejíž neplnění může vyústit až v uzavření stadiónu.
Hlavní oporou pořadatelů má být návštěvnický řád, jehož vzor vypracuje ČMFS a doporučuje uvést stručný výtah z něj na zadní straně každé vstupenky na utkání. “Svaz taky počítá s pravidelným školením pořadatelů, po němž získají certifikát, který si budou muset obnovovat,” uvedl bezpečnostní manažer ČMFS Miroslav Platil.
Připustil, že důkladnější prohlídky návštěvníků mohou zpočátku vést k prodloužení front před stadióny. “Situace se zlepší, až se podaří eliminovat problémové fanoušky,” doufal. Pořadatelé sice nezískávají právo požadovat doklady po člověku, kterého už na stadión vpustili, mohou ale nevhodně se chovajícího návštěvníka vyvést na základě porušení návštěvnického řádu a požádat o zjištění jeho totožnosti policistu.
Na 17 fotbalových stadiónech už je připraven kamerový systém, který pořadatelům i policii pomůže výtržníky identifikovat. Hlavním cílem nových opatření je ovšem to, aby se agresívní fanoušci na stadióny vůbec nedostali.

Sparta si to neumí bez policie představit

Platil dodal, že nová opatření se na fotbalových stadiónech začnou zavádět už od startu letošní ligové soutěže, byť k zásadní změně odpovědnosti klubů a pořádkové služby dojde až k 1. lednu 2009. “Zatím si moc neumím představit některá riziková utkání bez přítomnosti policie,” přiznává tiskový mluvčí Sparty Jakub Otava.
Součástí policejní prevence by měl být i zpřísněný doprovod fanoušků cestujících na venkovní zápasy, tady mají podle názoru vnitra část odpovědnosti převzít České dráhy. Údaje z jarní části ligy policie ještě nezpracovala, ale v podzimní části minulého ligového ročníku řešila v souvislosti s fotbalem celkem 75 trestných činů a 168 přestupků. Fanoušky doprovázela v 590 případech a při utkáních bylo nasazeno přes 14 tisíc policistů.

***

Doporučení kontrol z ministerského manuálu * Pořadatel musí oznámit, které diváky pustí na stadión a koho ne * Vstup nelze povolit zjevně opilým divákům či těm, kteří mají u sebe nebezpečné předměty * Kontroly u vchodů musí být kvalitní, případně i osobní prohlídky * Je třeba zabránit přeplnění sektorů stadiónu a promíchání rizikových fanoušků obou týmů

Povinnosti pořadatelské služby * Vpouštění diváků a dohled nad nimi * Prohlídka stadiónu před zápasem a po něm * Provádění kontroly příchozích diváků * Zabránění vstupu veřejnosti do zakázaných prostor * Poskytnutí všech relevantních informací týkajících se diváků, kteří mohou narušovat pořádek, Policii ČR * Provádění všech nezbytných opatření a vyčerpání všech existujících oprávnění před vyžádáním zásahu Policie ČR

Článek vyšel dne 23.7.2008 v deníku Právo.

městská policie, policie, právo