Článek byl publikován dne 23. 11. 2009 na www.aktualne.centrum.cz a naleznete jej zde.
Praha – Vláda vyjádřila politování nad sterilizacemi převážně romských žen provedenými v rozporu s právem.

„Podobným případům by měla zabránit připravovaná opatření,“ řekl po jednání vlády ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.
Podle Ligy lidských práv je pouhé politování nedostatečné, organizace požaduje pro ženy finanční odškodnění.

Zdravotnická zařízení by se při provádění sterilizací měla ujistit, že ženy se zákrokem vyslovily informovaný souhlas. „Ministryně zdravotnictví (Dana Jurásková – pozn. red.) má podle usnesení vlády zařadit otázku sterilizací do programu odborného fóra pro tvorbu standardů péče,“ uvedl Kocáb.

Existují desítky případů

Statistiky počtu žen, které byly tímto zákrokem poškozeny, v ČR neexistují. Podle některých aktivistů prodělaly sterilizaci na Ostravsku až desítky romských žen. O problému se v Česku začalo hovořit na podzim roku 2004, když Evropské středisko pro práva Romů zveřejnilo podezření z nucených sterilizací.

Otázkou nezákonných sterilizací se dlouhodobě zabýval ombudsman Otakar Motejl, postupně se na něj se stížnostmi obrátilo asi osm desítek převážně romských žen.

Některé ze sterilizovaných Romek si vyjádření lítosti kabinetu přišly vyslechnout přímo na Úřad vlády. „Je to úleva, protože jsme bojovaly skoro šest let a ničeho jsme nedosáhly. Jsme rády, že nám uznali tu křivdu,“ řekla ČTK Marta Pušková.

Soudní spory, v nichž se jednotlivé ženy domáhají odškodnění, však podle ní budou nadále pokračovat.

„Není to omluva, protože vláda odmítá převzít zodpovědnost za individuální pochybení, která žádným způsobem neiniciovala,“ řekl ČTK vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Litomiský. Podle Litomiského za konkrétními případy stojí jednotliví lékaři, kteří zákroky prováděli.
Politování kabinetu postiženým ženám podle Litomiského zřejmě nepomůže k odškodnění, které řada z nich požaduje u soudů. „Většinou jsou to případy zastaralé a Nejvyšší soud trvá na výkladu, že nárok na finanční odškodnění se promlčuje po třech letech,“ vysvětlil Litomiský. „Je to i upozornění do budoucna. Pokud by opět k takovým případům došlo, postižení se musí bránit ihned, jak k poškození dojde,“ prohlásil.

Podle Ligy lidských práv vláda zvolila pouze kompromisní přístup, měla však podle ní všechny případy řádně vyšetřit a ustavit mechanismus odškodňování sterilizovaných žen. Úkol odškodnit ženy proto podle ligy zůstane na dalších vládách.

lékař, odškodnění, zdravotnictví