PRAHA Pol Pot z Kambodže, Kim Čong-il ze Severní Koreje, Mengistu Haile Mariam z Etiopie a Charles Taylor z Libérie si včera dali dostaveníčko v centru Prahy. Na Staroměstském náměstí si vychutnali kávu a poté dopisem poděkovali představitelům České republiky za to, že dosud nepřistoupila k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Díky tomu je i pro tyto světové diktátory v Praze stále bezpečno.
Takovou podobu měl happening, který upořádaly organizace Amnesty International, Člověk v tísni, Liga lidských práv, Česká ženská lobby a Český červený kříž. Přistoupení k Mezinárodnímu trestnímu soudu totiž včera a dnes probírají poslanci a senátoři.
K Mezinárodnímu trestnímu soudu doposud přistoupilo 106 států po celém světě a všechny členské státy EU, kromě ČR. “To, že Česká republika doposud Mezinárodní trestní soud aktivně nepodporuje, snižuje prestiž naší zahraniční politiky, protože lidská práva mají být jednou z jejích hlavních priorit,” tvrdí Magdaléna Lásková z Amnesty International ČR.
Mezinárodní trestní soud umožňuje stíhání osob zodpovědných za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a genocidu. Bez existence tohoto orgánu by pachatelé vážných zločinů dál mohli unikat spravedlnosti. “Na několika místech světa jsou v tomto momentě páchány válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Ženy, děti a muži jsou masakrováni, znásilňováni a vyháněni ze svých domovů. Nemohou čekat další měsíce. Každý další stát, který přistoupí k Mezinárodnímu trestnímu soudu, posiluje jeho účel, kterým je těmto zločinům zabránit,” myslí si Jan Kratochvíl z Ligy lidských práv.
Soud v současné době vyšetřuje situaci v Demokratické republice Kongo, Středoafrické republice, Súdánu a Ugandě.

Článek vyšel dne 23.4.2008 v Lidových novinách.

genocida, Mezinárodní trestní soud, válečný zločin, zločiny proti lidskosti