Ve sporu, zda v Česku umožnit vedení plánovaných domácích porodů vyškoleným porodním asistentkám, padla první pokuta pro jednu z nich. Hana Johanka Kubaňová má podle rozhodnutí Středočeského kraje platit 120 tisíc korun za několik porodů, u kterých od roku 2016 asistovala. K jednomu nechala přivolat záchranku, novorozence sama úspěšně resuscitovala.

Článek vyšel v Hospodářských novinách 12. 7. 2018.

Asistentky smí v Česku rodičkám poskytovat poměrně hodně služeb, vedení plánovaných domácích porodů mezi nimi ale není. Kubaňová s pokutou nesouhlasí. „Hodlám se proti ní odvolat,“ řekla HN s tím, že se obrátí na ministerstvo zdravotnictví, a pokud neuspěje, k Městskému soudu v Praze.

V listopadu 2016 Kubaňová asistovala u porodu, k němuž nechala přivolat záchrannou službu kvůli poklesu srdečních ozev novorozence. Rodička později uvedla, že miminko bylo po porodu fialové a „vypadalo špatně“, Kubaňová ho ale už za přítomnosti záchranářů prodýchla a zdravotníci odsáli jeho dýchací cesty. Rodička i její partner popsali činnost Kubaňové během porodu jako odbornou a důležitou. Záchranáři podle nich tolik práce neměli, i jejich chování ale označil partner rodičky za profesionální.

Středočeský kraj v únoru 2017 zkontroloval, čím se Kubaňová zabývá. Přestože asistentka trvala na tom, že přijížděla k už běžícím porodům a svou činnost označila za neodkladnou péči, úředníci jsou přesvědčení, že nejméně tři porody byly plánované jako domácí a Kubaňová je vedla.

Právnička Zuzana Candigliota, která ji zastupuje, pokládá výši pokuty za likvidační. Odmítá i kriminalizaci pomoci rodičce u porodu. „Porodní asistentka je kvalifikovaná, aby rozpoznala, zda porod je v pořádku, či nikoliv, a případně včas doporučila přesun do nemocnice. Pokud i stát uznává, že žena má právo rodit doma, je absurdní, že není přijatelné, aby u toho měla asistentku, která nepopiratelně rizikovost domácího porodu snižuje,“ řekla HN Candigliota. Argumentace, že porodní asistentky svým jednáním ohrožují zranitelné ženy a děti, je podle ní ideologická: „Neslyšela jsem, že by někdo někomu domácí porod vnucoval.“

domácí porod, pokuta, porodní asistentka, soud