Tři pražští policisté dostali kázeňský trest za nelidské a kruté zacházení. Zadrženého muže v cele totiž nejdříve svlékli a prohledali, poté ho připoutali k lavici tak, že vypadal jako ukřižovaný a nemohl se narovnat. Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů však zákon neporušili.
Zprávu vydal server Aktuálně.cz, autorem textu je Jakub Zelenka.
Praha – Trojice pražských policistů dostala trest za „nelidské a kruté zacházení“ se zadrženým mužem. Podle vnitřní inspekce policie jej bezdůvodně svlékli a prohledali a posléze připoutali k lavici tak, že se nemohl narovnat.
Spis, který inspekce o případu vedla a který má Aktuálně.cz k dispozici, nepopisuje, čím se zadržený muž provinil ani co se dělo před jeho zadržením. Stejně tak není známá totožnost zadrženého. Policie však odmítá o případu uvolnit víc detailů včetně přesného kázeňského trestu, který muži zákona dostali.
„Na více informací, než vám bylo k dané věci poskytnuto dle zákona o svobodném přístupu k informacím, nemáte nárok,“ konstatoval mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Podrobnosti o případu se deník Aktuálně.cz pokoušel zjistit několik měsíců.
Událost se stala loni 29. května ve čtyři hodiny ráno. Zadržený muž podle spisu nejprve přes hodinu klidně seděl v cele, aniž by se třeba snažil si ublížit. Pak se ho náhle z neznámého důvodu rozhodli tři policisté svléknout do naha a důkladně prohledat.
„Došlo k užití nepřiměřených prostředků. Společně s dalšími policisty uvedl bez zjevného důvodu osobní prohlídku, přičemž osoba byla svlečena do naha. To lze hodnotit jako ponižující zacházení nerespektující lidskou důstojnost,“ píše se u všech tří kázeňsky potrestaných policistů. Aktuálně.cz jejich identity i čísla odznaků zná.
Jednání policistů muže rozčílilo. Když se po páté hodině ráno znovu oblékl, začal křičet a bouchat do mříží. „Jednání nelze označit za ohrožující jeho život či jednání poškozující majetek,“ píší vyšetřovatelé. Policejní cely jsou navíc vybudované tak, aby nešly zdemolovat. Kamerový záznam, sloužící jako jeden z hlavních důkazů, ukazuje, jak policisté vešli do cely a rozzlobeného muže připoutali k lavici, až zůstal v poloze připomínající ukřižovaného.
„Levá ruka byla připoutána k levé noze lavice a pravá k pravé noze lavice. Jmenovaný měl tedy ruce roztažené a byl v předklonu, kdy nebylo možné se narovnat,“ popisuje dokument. Vyšetřovatelé to hodnotí jako porušení zákona o policii i úmluvy o ochraně lidských práv a svobod, „neboť dané lze hodnotit jako kruté a nelidské zacházení“. Člověk měl být podle zákona připoután v přirozené poloze, která mu nezpůsobuje bolesti. Jaký trest byl policistům udělen, však není známé. Vyšetřovatelé ho v dokumentu poskytnutém redakci začernili.
Nemělo by se prohledávat za trest
Případ vyšetřovala i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Nenašla však důkazy, že by tři policisté spáchali trestný čin, a potrestala je pouze kázeňsky. U všech bylo přihlédnuto k tomu, že doposud neměli žádný závažný prohřešek a dostávali za svou práci odměnu.
Podle právničky z Ligy lidských práv Zuzany Candiglioty je v případu řada sporných momentů. „U prohledání je otázka, zda k tomu měla policie důvod. Tuto praxi už kritizoval ombudsman jako nepřiměřený zásah do lidské důstojnosti. Nikdy by se to nemělo dělat plošně a za trest,“ myslí si.
Stejně tak podle ní nebyl ani důvod k poutání. „K tomu se už vyjadřovaly i mezinárodní orgány a ombudsman. Takové poutání je nepřijatelné. Pokud už je člověk zavřen v cele, je omezen na osobní svobodě a není důvod, proč nad rámec toho by mělo dojít ještě k omezení pohybu. Je to vyloženě snaha se pomstít, pokud toto dělají,“ říká Candigliota.