Aktivisté zpochybňují výroční zprávu o činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů za rok 2014. Z ní vyplývá, že policisté minulý rok více hřešili. Podle kritiků však hlídači policistů pouze prezentují čísla bez bližší analýzy. Navíc je otázkou, zdali se jen nezlepšila efektivita inspektorů.
V roce 2012 policista Jiří T. vystřelil ve Strakonické ulici po ujíždějícím řidiči. Kulka ale zasáhla mladou dívku na sedadle spolujezdce, která zraněním podlehla. Nyní byl policista obviněn z usmrcení z nedbalosti. To je jeden z případů, které řeší Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
Na rozdíl od roku 2013 loni hlídači policistů zdokumentovali o 28 % protiprávních případů víc. Zatímco násilné delikty poklesli, dramaticky stouplo podezření z podvodů a zpronevěr. Číslo v těchto případech narostlo až o 95 %. Informovala o tom zpráva o činnosti inspekce za rok 2014, kterou má server Lidovky.cz k dispozici.
Z dat mimo jiné také vyplývá, že nejčastěji zákon nebo své pravomoci překračují mladí policisté. Největší skupina hříšníků je od 25 do 29 let (až 26 %). Proč tomu ale tak je, zpráva neobjasňuje. „Zprávy GIBS jsou velmi nekvalitní a nejsou vůbec analytické. Chybí tam konkrétnější údaje a informace, které GIBS poskytuje jsou podle mě k ničemu,“ pochybuje o důvěryhodnosti instituce právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.
Ta spolu s Ligou usiluje o to, aby inspekce byla otevřenější a poskytovala o svém vyšetřování podrobnější informace. Navíc aktivisté již delší čas požadují odvolání šéfa GIBS Ivana Bílka.
Podle senátora Václava Lásky (SZ) zase není patrné, jestli se kriminalita u policistů zvyšuje. „Počet vyšetřovaných případů nemusí odpovídat skutečnému stavu, protože nezáleží jen na kriminalitě policistů, ale také schopnosti GIBS případy zaznamenat,“ upozorňuje.
Senátor na druhou stranu ale oceňuje, že zprávy o činnosti GIBS vůbec vydává. „Tato čísla jsou spíše odrazem, jak je inspekce schopna odhalovat trestné činy policistů. Kvalitu práce můžeme hodnotit ale až s odstupem,“ dodává Láska. Podstatné je totiž, jak případy projdou soudním procesem a jestli k nim byly dostatečně kvalitně zpracované podklady.
Peníze za informace
Inspektoři oproti roku 2013 také zaznamenali větší počet případů, ve kterých by se mohlo jednat o korupci (41). Nejčastější forma korupce podle GIBS stále vypadá tak, že policista řekne za peníze či protislužbu nějakou informaci.
Podstatnou část zprávy věnuje inspekce úniku informací o vyšetřování. Domnívá se, že nejčastějším důvodem může být snaha mařit průběh řízení nebo poškodit někoho z okolí vyšetřovaného. V roce 2014 vyšetřoval GIBS únik informací ve 12 případech.
Zprávu vydal server Lidovky.cz dne 19. září 2015.