Strážník městské policie udeřil pěstí opilé muže

Strážník městské policie byl odsouzen za spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby kvůli tomu, že ve dvou případech fyzicky napadl muže v podnapilém stavu.

První incident se odehrál v dubnu roku 2011 v Jaroměři. Hlídka strážníků se na ulici domáhala předložení občanského průkazu od opilého muže, který se dopouštěl výtržností

v jednom z okolitých paneláků. Poté, co muž odmítl občanský průkaz předložit, slovně strážníky urážel a vyhrožoval jim strážníci vůči němu použili donucovací prostředky –  hmaty a chvaty a nasadil mu pouta. Strážníci chtěli muže odvézt na obvodní oddělení policie, proto ho naložili do policejního vozidla. Když byl muže ve vozidle, jeden ze strážníků ho fyzicky napadl tak, že ho bez jakéhokoliv oprávnění a zjevné příčiny opakovaně udeřil pěstí a loktem do obličeje i přesto, že byl muž již omezen na osobní svobodě, byl spoután a prakticky bez možnosti kladení jakéhokoliv odporu.

Ke druhému případu došlo v listopadu roku 2011, kdy strážníci zastavili jiného muže v podnapilém stavu, který chtěl jez na kole po silnici. Dotyčný strážník mu nařídil, aby si odmontoval ventilky od duší jízdního kola, a když to udělal, tak mu je vyrazil z ruky , a dále ho zcela bezdůvodně fyzicky napadl tak, že ho rukou udeřil do obličeje, čímž mu způsobil poranění nosu, ze kterého mu tekla krev.

Za toto jednání byl strážník odsouzen ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby k podmínečně odloženému trestu odnětí svobody v trvání dvou let a zákazu činnosti – výkonu funkce „člena strážníka obecní policie a jiného ozbrojeného sboru“ na dobu tří let. Odvolání odsouzeného bylo zamítnuto a následně neuspěl ani s dovoláním u Nejvyššího soudu.

Rozsudek Nejvyššího soudu je dostupný zde

O případu informovala i média kupříkladu zde