Motorkář byl sražen policejním vozem, zraněného muže pak policista brutálně napadl

Policejní hlídka několik metrů pronásledovala motorkáře, pak do něj policejním vozem najela a když zraněný muž ležel na zemi, jeden z policistů mu uštědřil kopanec a několik ran pěstí do hlavy.

V srpnu 2014 chtěli policisté zkontrolovat technický stav motorky, dvacetiletý muž však začal před policejní hlídkou ujíždět. Policisté vyrazili za ním. Po několika metrech si motorkář uvědomil svou chybu a začal zpomalovat. V tu chvíli do něj narazilo zezadu policejní auto, odmrštilo ho na zeď jedné z budov a samo pak najelo do sloupu.

Celý incident byl natočen bezpečnostní kamerou. Ze záznamu se ukázalo, že motorkáře srazilo a natlačilo na sloup policejní auto. Následně, když zraněný motorkář ležel na zemi, přistoupil k němu jeden z policistů, který do muže kopl a minimálně dvakrát jej udeřil pěstí do hlavy. V důsledku tohoto incidentu utrpěl muž otřes mozku, měl zhmožděnou ruku a zlomený kotník.

Policista skončil před soudem, obviněn ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Obvodní soud pro Prahu 4 rozhodl o vině policisty, upustil však od potrestání s tím, že dostatečným trestem je pro něj už to, že se případ před soudem projednával. Po podaném odvolání státního zástupce Městský soud v Praze uložil obviněnému podmíněný trest odnětí svobody na dva roky, odložený na tři roky.

Později byl z těžkému ublížení na zdraví z nedbalosti obviněn i policista, který řídil policejní voz. Trestní stíhání policistu bylo státním zástupcem z Městského státního zastupitelství v Praze celkem třikrát zastaveno ve shodě s návrhem Generální inspekce bezpečnostních sborů. Rozhodnutí však bylo pokaždé zrušeno nadřízeným vrchním státním zastupitelstvím, na které se obrátil poškozený motorkář se stížností.

O případu informovala média kupříkladu zde, zde  nebo zde.