Tady naleznete nejrůznější případy z policejního světa – řešené Ligou i jiné. Mrkněte se na ně a zjistěte, k čemu v praxi skutečně dochází a jak právně reagovat na překračování pravomocí ze strany policie nebo obecní policie.
Nedůstojné připoutání v policejní cele
Muž vypadl z okna policejní služebny
Třiadvacetiletý Vladimír Pecha obviněný z krádeže vypadl z okna policejní služebny a zemřel. Policejní orgány rozhodly, že se jednalo o sebevraždu a vyšetřování odložily. S tím však nesouhlasili pozůstalí, podle nichž se jednalo o vraždu ze strany policistů. Případ se dostal až před Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který rozhodl, že české orgány prošetřily okolnosti úmrtí muže nedostatečně.
Policejní zásah proti blokádě na Šumavě
Stěžovatel se účastnil blokády proti nelegální těžbě dřeva v Národním parku Šumava, kdy 2. srpna 2011 došlo ze strany policie vůči jeho osobě k nelidskému a ponižujícímu zacházení, když svoji přítomností v zóně vyhrazené pro kácení dřeva upozorňoval na nezákonnou těžbu a postup těžařů.
Strážníci zadrželi seniora a znemožnili mu vyjádřit se na zastupitelstvu
Znojemský senior chtěl na zasedání městských zastupitelů vyjádřit svůj negativní názor na činnost radních. To mu však znemožnili strážníci, kteří jej ztotožnili a předvedli na policejní stanici. Než se vše vyjasnilo, schůze skončila. Právníci Ligy se případu ujali poté, co radní podali na seniora trestní oznámení pro pomluvu. Vzhledem k tomu, že došlo k zásahu do celé řady práv seniora (právo na osobní svobodu, na svobodu projevu, na lidskou důstojnost), pomáhá mu Liga domáhat se omluvy a finančního zadostiučinění.
Policisté zavřeli muže do cely, kde ho spoutali a zbili
Muže vracejícího se z baru v nočních hodinách domů zastavila hlídka městské policie a odvezla jej na policejní stanici. Tam si jej převzali policisté, kteří jej zavřeli do cely, kde musel snášet jejich násilné jednání. Právníci Ligy se případem zabývali nejen kvůli hrubému a protizákonnému jednání policie, ale i proto, že Inspekce policie odmítla případ řádně vyšetřit.
Strážník městské policie udeřil pěstí opilé muže
Strážník městské policie byl odsouzen za spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby kvůli tomu, že ve dvou případech fyzicky napadl muže v podnapilém stavu.
Ponižující zacházení při realizaci vyhoštění cizince
Stěžovatel umístěn v detenci se bránil realizaci správního vyhoštění, v důsledku čehož byl vystaven ponižujícímu zacházení ze strany policistů, spočívajícímu především ve včasném neoznámení plánovaného odletu, použití nepřiměřených donucovacích prostředků a bolestivém nasazení pout při převozu a zacházení na letišti. GIBS následně neprovedla efektivní vyšetřování případu a pochybení musel konstatovat až Ústavní soud.
Policejní zásah na squatu Milada
Na začátku léta v roce 2012 příznivci squattingu uspořádali vzpomínkovou a protestní akci v objektu bývalého squatu Milada, který stát po jeho vyklizení nechal zchátrat. Policie na to reagovala monstrózní protiakcí se zapojením vrtulníku a desítek těžkooděnců a nakonec vnikla do budovy. Přestože nikdo z účastníků akce nekladl odpor, policisté vytvořili „bicí uličku“ a každou vyváděnou osobu čekalo kopání a bití pěstmi a obušky. Několik lidí muselo být ošetřeno v nemocnici. Policisté taky zničili hudební aparaturu a gramofonové desky.
Motorkář byl sražen policejním vozem, zraněného muže pak policista brutálně napadl
Policejní hlídka několik metrů pronásledovala motorkáře, pak do něj policejním vozem najela a když zraněný muž ležel na zemi, jeden z policistů mu uštědřil kopanec a několik ran pěstí do hlavy.
Policie se pomstila příznivcům squattingu
Mladí lidé se spontánně shromáždili na podporu squatterského způsobu života. Policie proti nim hrubě zasáhla, aniž by účastníci udělali cokoliv protizákonného. Na policejní stanici byli vystaveni otřesným a ponižujícím podmínkám. Právníci Ligy vyhodnotili, že policisté pochybili a porušili řadu práv zadržených.
Ponižující zacházení na policejní stanici
Žena byla zatčena kvůli konfliktu s barmanem, k němuž došlo když byla pod vlivem alkoholu. Na policejní stanici pak čelila vulgárním a sexistickým narážkám policistů a hrubému zacházení, které na jejím těle zanechalo několik viditelných zranění. Příslušné policejní orgány však věc odmítli prošetřit. Případ se dostal až k Evropskému soudu pro lidská práva.