Policisté donutili skočit zadrženého muže z okna, poté ho ještě mučili

Zadržený muž byl vyslýchán na policejní stanici v souvislosti se spáchání trestného činu krádeže, načež mu policajti údajně dali ultimátum: buď podepíše přiznání, nebo má raději spáchat sebevraždu. Muž následně vyskočil z okna pátého patra, v důsledku čeho si zlomil nohu, pak je policisti kopali a bili.

Jedenačtyřicetiletý muž podezřelý z krádeží byl na policejní stanici připoután k zábradlí. Muž měl sice v minulosti problémy se zákonem, tentokrát byl ale nucen k doznání ke krádeži, kterou podle svých slov nespáchal. Během výslechu mu údajně policista řekl: „Okrádáš slušné lidi. Buď se ke všemu přiznáš, nebo bude lepší, když se zabiješ“. Poté, co policista odešel z místnosti se muž z pout vymanil, vyskočil z okna a při dopadu o tři patra níž si zlomil nohu. Další dva policisté ho poté odvlekli zpět nahoru a začali ho bít a kopat do něj tak, že křičel bolestí a volal o pomoc. Sanitku zavolali až další kolegové. Případ se odehrál v září 2014.

Za toto jednání si tři policisté vysloužili trestní stíhání za spáchání trestného činu účasti na sebevraždě a porušení povinnosti strážní služby (Jiří Zemánek – policista, který zadrženého vyslýchal před jeho výskokem z okna) a mučení a jiného krutého a nelidského zacházení (Petr Kölbl a Roman Leikeb – policisti, kteří zadrženého bili). V dubnu 2016 rozhodl o vině všech policistů.

Zemánek byl shledán vinným z účasti na sebevraždě a porušení povinnosti strážní služby. Dostal trest 18 měsíců vězení s odkladem na 28 měsíců. Petra Kölbla a Romana Leikeba soud uznal vinnými z mučení a jiného nelidského a krutého zacházení formou spolupachatelství. Zraněného muže bili a vlekli jej se zlomenou nohou po schodech. Městský soud jim uložil 30 měsíců vězení s odkladem na 48 měsíců. Poškozenému soud přiznal odškodné ve výši 300.000 Kč.

Po podaném odvolání Krajský soud v Brně v září 2009 potvrdil podmíněné tresty policistům Petru Kölblovi a Romanu Leikebovi a uznal je vinnými z krutého zacházení se zadrženým mužem. Odsouzeni jsou podmíněně na dva a půl roku vězení. Třetímu policistovi, Jiřímu Zemánkovi, soud trest snížil. Snížil také odškodné, které musí zaplatit první dva. Ze tří set na sto tisíc korun. Pravomocný rozsudek pro muže znamená konec služby u policie.

O případu informovala média kupříkladu zde, zde nebo zde