Paní Stella si při porodu vytrpěla své

Paní Stella přivedla na svět svoji dceru v porodnici v Neratovicích. Přála si porodit bezpečně, s pomocí a empatickou podporou zdravotníků, s co největší ohleduplností směrem k dítěti. Namísto toho se tento zážitek stal pro ni na dlouhou dobu noční můrou.

Ihned po příchodu do porodnice dostala naše klientka k podpisu několikastránkový dokument s názvem „Vedení a průběh porodu“. Na žádost o seznámení s obsahem směrem k personálu, jelikož klientka již rodila a nedokázala se soustředit na text, tento reagoval pouze slovy, že jde o „souhlas s porodem“. Vzhledem k tomu, že ji nikdo neseznámil s obsahem, ani neměla možnost si dokument v klidu přečíst, rozhodla se souhlas nepodepsat. Tak od samého začátku spadla do skupiny „problémová“. I když Stella po příchodu předala personálu svůj porodní plán, nikdo na něj nebral ohled. Přítomnému partnerovi (otci dítěte) bylo řečeno, že jejich, zcela legitimní, požadavky personál nesplní. Nikdo však neodůvodnil proč. V rozporu s přáním naší klientky došlo k těmto zásahům:

  • podání oxytocinu, polohování do nepříjemné a nevhodné polohy vleže s nohami na držadlech, nástřihu hráze (navzdory verbálnímu nesouhlasu, i předem vyslovenému přání), nevydání placenty ke zpracování na výživový doplněk (kapsle), narušení soukromí při porodu (na porodní sál vešlo v závěru porodu neodůvodněně 5-6 lidí).
  • na těle dítěte došlo k několika zásahům bez vysvětlení ze strany personálu, v přímém rozporu s vůlí obou rodičů – např. přestřižení pupečníku dcery ihned po porodu, bez možnosti dotepání cenné pupečníkové krve.
  • nadto byl ošetřující lékařkou zcela zdravé klientce po porodu znemožněn ambulantní porod a to i poté, co si po telefonické domluvě závazně převzal zdravého novorozence od neonatologa jeho pediatr.

Celý porod se tak stal pro Stellu i jejího partnera opravdu děsivým zážitkem, se kterým se dodnes jako rodina vyrovnávají. V prvním roce po porodu byla Stella nucena vyhledat psychoterapeutickou pomoc, jelikož vlivem této zkušenosti trpěla post-traumatickým stresem. Rozhodla se ale vůči takovému jednání s rodičkami vymezit a její snahou dnes je, aby se podobné věci neopakovaly a s pomocí Ligy lidských práv podala na postup personálu stížnost, po jejím zamítnutí vedením porodnice pak žalobu. Případ v současnosti řeší soud.

Podniknuté kroky:

prosinec 2014 > Podali jsme stížnost k vedení nemocnice Neratovice

leden 2015 > Nemocnice odmítla jakékoliv pochybení

únor 2015 > Podali jsme žalobu na ochranu osobnosti

květen 2017 > Okresní soud v Mělníku žalobu zamítl.

srpen 2017 > Podali jsme odvolání.

 

Pomozte nám změnit praxi českých porodnic
> podpořte zastupování tohoto případu u soudu.